Grzybowy przewodnik

vote now
Grzybowy przewodnik

Cenimy je przede wszystkim za fantastyczny zapach i wyśmienity smak. Nie wyobrażamy też sobie, żeby mogło ich zabraknąć na naszych stołach. Poniżej przedstawiam Wam gatunki, które najczęściej można spotkać w lesie i ... w kuchni.

BOROWIK
Zwany też prawdziwkiem, to najbardziej ceniony grzyb jadalny. Można go znaleźć od czerwca do października, głównie w lasach iglastych (zwłaszcza świerkowych), choć lubi też lasy liściaste i mieszane.

Doskonały do gotowania, duszenia, smażenia, marynowania, suszenia i mrożenia.

GĄSKA

Czyli gąska żółta, zwana też zielonką. Rośnie w dużych skupiskach, głównie w lasach sosnowych. Można ją znaleźć do końca września do początku grudnia.

Dość delikatna w smaku. Nadaje się do zup i sosów, jednak najlepiej jest marynowana. Ale uwaga! Jedzona w bardzo dużych ilościach może spowodować zatrucie.

KOZAK
Czyli koźlarz babka, zwany też koźlakiem. Rośnie od czerwca do października, po brzozami. Popularne wśród grzybiarzy są także koźlarze czerwone, żółte oraz grabowe.

Najlepiej je zbierać młode grzyby, a ze starszych jedynie kapelusze, ponieważ trzon jest zdrewniały, łykowaty i niesmaczny. Koźlaki nadają się do każdego rodzaju przerobu, a więc może je gotować, smażyć, dusić, marynować, a także suszyć.

KURKA
Czyli pieprznik jadalny, występuje od czerwca do października w lasach liściastych i iglastych. Nie psuje się tak szybko jak inne grzyby i nigdy nie jest robaczywa.

Idealna do smażenia, duszenia, mrożenia i marynowania. Nie nadaje się do suszenia.

MAŚLAK
Czyli maślak zwyczajny, rośnie od czerwca do października (czasem nawet do grudnia!) w lasach iglastych , głównie pod sosami.

Jeden z najpopularniejszych gatunków grzybów. Przyrządzany na wiele sposobów. Jest doskonały do smażenia, gotowania, duszenia, i marnowania, mniej do suszenie (bo zawiera dużo wody). Trzeba jednak pamiętać, żeby przed przyrządzeniem , żeby z kapelusza silnie śluzowatą skórę, ponieważ jest niesmaczna.

OPIEŃKA
Czyli opieńka miodowa,występuje od sierpnia od listopada. Rośnie kępami na pniakach i korzeniarach drzew iglastych i liściastych.

Zbiera się tylko mode grzyby, a konkretnie ich kapelusze,które przed jedzeniem należy obgotować, i to najlepiej dwukrotnie (wodę koniecznie trzeba wylać). Opieńki nadają się przede wszystkim do przyrządzania sosów oraz do marynowania. Nie wyróżniają się jednak intensywnym smakiem.

PODGRZYBEK
Czyli podgrzybek, brunatny, inaczej też zwany borowikiem brunatnym. Rośnie od czerwca do listopada, przede wszystkim w lasach iglastych oraz mieszanych, rzadziej w liściastych.

To chyba najczęściej zbieramy grzyb. Nie ma on tak przyjemnego i intensywnego aromatu jak prawdziwek, ale też jest smaczny. Nadaje się do gotowania, smażenia, duszenia, marynowania, a także do mrożenia i suszenia.

RYDZ

Czyli mleczaj rydz, rośnie do lipca do października w lasach iglastych (świerkowych i sosnowych).

Jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej poszukiwanych grzybów. Używa głównie do marynowania, bo w ten sposób nabiera doskonałego korzennego smaku. Doskonały też smażony na maśle. Nadaje się do suszenia.

Kto się wybiera na grzyby ?
udanego weekendu :)
Pozdrawiam Kasia

D Dietetyk Blog

Komentarze

Oceń ten przepis:




+