"Galette z wiśniami i czereśniami"

vote now
Galette z wiśniami i czereśniami

Galette z wiśniami i czereśniami
Autor: Halina Joskowska Opublikowano: 30 sierpnia 2014 r. Galette - to słowo wywodzące się z kuchni francuskiej, które oznacza - płaskie, okrągłe i bardzo chrupiące ciasto. Ma ono trzy określenia. Po pierwsze - to rodzaj naleśników smażonych w Bretanii i Normandii. Po drugie rodzaj ciasta francuskiego, wypełnionego słodkim lub słonym farszem. Najbardziej znanym galette jest tzw. "galette des rois" - ciasto z migdałowym nadzieniem tradycyjnie serwowane we Francji podczas Święta Trzech Króli. Historia tego galette sięga XIV wieku. Ja
przygotowałam galette, jako tartę o nieregularnych brzegach, poprzez ułożenie cienkiej warstwy migdałowego nadzienia i soczystych letnich owoców na kruchym placku, a następnie zawinięcie brzegów ciasta, na wypełnienie, w celu utworzenia ozdobnych fałd. I to jest właśnie trzeci przykład tego wypieku. Słoneczne galette jest bardzo aromatyczne, pachnie owocami, a aromat masła, cudnie dopełnia całości. Tartę wypełniłam wiśniami i czereśniami, ponieważ to są moje ulubione owoce i wiedziałam, że dzięki nim na pewno będzie smacznie. Przysłówek szybko jest definicją gelato - dlatego, że: robi się je szybko, zjada się je szybko i tęskni się szybko. Przyznaję, ciasto jest tak pyszne, że na ciepło (bo tak mi najbardziej smakuje), zjadłam 3 kawałki. Wiem, wiem, to prawdziwe łakomstwo, ale niestety nie miałam wystarczająco dużo silnej woli. Wypiek jest uzależniający. Jeśli sami przygotujecie to cudeńko, to będziecie wiedzieć o czym piszę. Polecam i życzę smacznego :-) Galette z wiśniami i czereśniami Autor opinii: Halina Joskowska, data przesłania: 28 sierpnia. Rustykalne galette z wiśniami i czereśniami! Piękno tego ciasta bierze się z nieregularnego kształtu, ręcznego wytwarzania, którego rezultatem są niepowtarzalne cudeńka. Rustykalizm polega na tym, że nie trzeba używać formy i to jak dla mnie jest największy atut tego wypieku :-)
Oceny: 4,9
Czas przygotowania: 12 godz. Czas pieczenia: 45 min Łączny czas: 12 godz. i 45 min
Liczba porcji: 10
Rozmiar porcji: 1 średni kawałek




Składniki:
Przepis zaadaptowany stąd:-)
Ciasto kruche:
mąka pszenna niebielona: 1 szklanka mąka razowa: 1/2 szklanki cukier trzcinowy (użyłam Turbinado): 1 łyżka sól morska: 1/2 łyżeczki zimne masło pokrojone w kostkę: 8 łyżek sok z cytryny: 2 łyżeczki woda lodowa: 1/4 szklanki Owoce:
wiśnie: 300 g czereśnie: 200 g sok pomarańczowy: 2 łyżeczki niebielona mąka: 1 łyżka cukier trzcinowy: 2 łyżki Migdałowe nadzienie:
zmielone migdały: 1/3 szklanki mąka: 1 i 1/2 łyżeczki cukier puder: 3 łyżki masło (w temperaturze pokojowej): 1 łyżka jajko (duże): 1 Wykończenie:
jajko: 1 krople wody: kilka Przygotowanie:
Ciasto kruche: w schłodzonej misce mieszam mąkę pszenną niebieloną, mąkę razową, sól i cukier, do połączenia składników do mieszaniny mąki powoli dodaję masło, ciasto powinno być wielkości małych ziaren grochu dodaję wodę i sok z cytryny zawartość mieszam ręką (można drewnianą łyżką), aż składniki się połączą (nie używamy miksera) formuję kulę, owijam w folię chłodzę w lodówce przez co najmniej godzinę, najlepiej całą noc nagrzewam piekarnik do 205oC
Owoce:
wiśnie i czereśnie dryluję, po czym przekładam je do miski z odrobiną soli, soku pomarańczowego, mąki, grubego cukru i mieszam do połączenia

Migdałowe nadzienie:wszystkie składniki nadzienia łączę w malakserze do uzyskania kremowej masy na powierzchni lekko posypanej mąką wałkuję ciasto galette, do uzyskania koła o średnicy 30 cm (promień 15 cm) ciasto przenoszę na pokrytą papierem do pieczenia prostokątną blachę środek ciasta (okrąg o średnicy 15 cm) wykładam nadzieniem migdałowym, które idealnie wchłania sok z owoców i zabezpiecza kruche ciasto przed rozmiękaniem na nadzienie nanoszę owoce następnie zawijam pozostawione brzegi ciasta na nadzienie i owoce i tworzę ozdobne fałdy jeśli trudno wykonać fałdy należy włożyć ciasto na 15 minut do lodówki jajko mieszam z wodą i pędzelkiem nanoszę na zewnętrzne krawędzie ciasta posypuję cukrem Turbinado przenoszę do nagrzanego piekarnika i piekę na środkowym regale przez 40-45 minut (czas jest wartością względną, ponieważ zależy od piekarnika), aż krawędzie ładnie się zrumieniąwyjmuję galette z piekarnika, studzę na kratce około 15 minut (jeśli ciasto kruche trudno się ugniata, należy dodać łyżkę wody lodowej)




Smacznego:-)
Tagi: mąka razowa, cukier trzcinowy, sól morska, masło, wiśnie, czereśnie, sok pomarańczowy, migdały;

Lato w pełni!

M Moje Gotowanie

Komentarze

Oceń ten przepis:




+