Przerywana młodość w okresie świątecznym: niebezpieczna czy naprawdę skuteczna?
W szczycie sezonu świątecznego trudno jest nie jeść więcej niż zwykle. Tradycja wymaga, aby rodziny gromadziły się wokół dobrze zaopatrzonego stołu. Problem polega jednak na tym, że na początku stycznia, gdy wszystko jest już za nami, z niepokojem spoglądasz na wagę, widząc, ile przytyłeś. Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Houston w Stanach Zjednoczonych wykazało nawet , że między 15 listopada a 1 stycznia ludzie przybierają na wadze średnio o 500 g więcej niż przez resztę roku. Może się to wydawać trywialne, ale przyrost masy ciała w okresie świątecznym jest prawdziwym czynnikiem niepokoju dla wielu osób, które zmuszone są uciekać się do wyrafinowanych technik. Obejmują one post, który jest bardzo popularny i przynosi szybkie rezultaty. Ale uwaga: żadnego z nich nie należy rozpoczynać bez uprzedniej porady lekarskiej.
Czym jest całkowity post?
Istnieje wiele odmian postu, a jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach jest post wodny. Ten częściowy post charakteryzuje się wyłącznie płynną dietą przez kilka dni (zupy, buliony itp.). Główną zaletą tego rodzaju postu jest to, że pozwala on znacznie zmniejszyć dzienne spożycie kalorii. W rzeczywistości, tylko 400 kcal dziennie, w porównaniu do 1500 do 2000 kcal średnio. Ogólnie rzecz biorąc, post jest często postrzegany jako radykalny, podczas gdy tylko "całkowity post" jest taki. Ten ostatni polega na spożywaniu wyłącznie wody przez 24 godziny. Jest to często wybierany post w okresie świątecznym.
Pomysł na niskokaloryczny przepis tutaj
Jaka jest różnica w stosunku do postu przerywanego?
Młoda metoda przerywana pojawiła się na kontynencie amerykańskim i opiera się na zasadzie 16/8: nie jedz nic przez 16 godzin dziennie i odzyskaj siły przez pozostałe 8. Utrzymywanie zbilansowanych posiłków. Najbardziej praktycznym sposobem jest liczenie godzin snu jako godzin postu. Niejedzenie niczego od 21:00 do 1:00 następnego dnia wydaje się być najbardziej efektywne.
Przerywany post" ma wiele zalet. W przeciwieństwie do całkowitego postu lub ścisłej diety, nie prowadzi do frustracji lub niedoborów, ponieważ nie zmienia drastycznie diety. Co więcej, korzyści zdrowotne wykraczają daleko poza zwykłą utratę zbędnych kilogramów w okresie świątecznym. Ten rodzaj postu pozwala wykorzystać rezerwy tłuszczu w organizmie, jednocześnie stymulując organizm, co skutkuje lepszym metabolizmem i większą ilością energii.
Post we właściwy sposób
Przerywany post może być przydatny, o ile nie jest stosowany tylko przez krótkie okresy. Musi być praktykowany regularnie, aby w pełni wykorzystać jego zalety. Wypróbowanie go tuż przed świętami Bożego Narodzenia, a następnie natychmiastowe zaprzestanie, nie przyniesie żadnych rzeczywistych korzyści. Z drugiej strony, jeśli uda Ci się włączyć tę dietę regularnie, nawet tylko kilka dni w tygodniu, pomoże Ci ona zregenerować siły przez cały rok i automatycznie ograniczy przejadanie się w okresie świątecznym. Przede wszystkim nie należy się w tym okresie pozbawiać jedzenia, wręcz przeciwnie. Kontrolując swój post, będziesz mógł cieszyć się świętami jeszcze bardziej, z większym apetytem. W praktyce, po Wigilii, zastosuj przerywany post aż do Nowego Roku, w szczególności pomijając kolację. A przede wszystkim, nie trać z oczu przyjemności płynącej z okresu świątecznego!