Mieszanie alkoholi: prawda czy miejska legenda o kacu?
Nadszedł okres świąteczny, a wraz z nim czas nadmiaru. Święta Bożego Narodzenia to dobry sposób na przygotowanie się do Sylwestra, który słynie z tego, że jest raczej pijacką imprezą. Ale rok często nie zaczyna się najlepiej, a bóle głowy i nudności pojawiają się już od 1. dnia. Temat, który może wywołać uśmiech na twarzach niektórych osób, ale nie powinien być lekceważony z oczywistych względów zdrowotnych i bezpieczeństwa.
Według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenia Prévention Routière i Attitude Prévention na temat jazdy pod wpływem alkoholu i Sylwestra, 9 na 10 Francuzów pije alkohol w Sylwestra. Tak wielu konsumentów i tak niewiele praktycznych rozwiązań na kaca. Podczas wieczorów z przyjaciółmi niektórzy mówią, że mieszanie różnych rodzajów alkoholu sprawi, że poczujesz się lepiej następnego ranka. Ale czy to miejska legenda? Oto odpowiedź...
Czym jest ten słynny "kac"?
Termin"kac" nie ma podstaw medycznych. Jest to raczej powszechne i nieformalne wyrażenie używane do opisania tego, co w rzeczywistości jest zatruciem alkoholem, naukowo określanym jako "veisalgia". Słowo to pochodzi od norweskiego kveis, oznaczającego "dyskomfort po nadmiernym spożyciu" i greckiego algia, które tłumaczy się jako "ból".
Typowe objawy kaca obejmują bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia myślenia, skrajne zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Objawy te często wywołują obietnicę, rzadko dotrzymywaną, aby nigdy więcej nie pić. Zjawisko to jest dobrze znane każdemu, kto doświadczył nieprzyjemnych skutków dnia po nocnej imprezie.
Czy naprawdę należy unikać mieszania alkoholi?
Od razu skończmy z tym mitem: liczy się przede wszystkim ilość wypitego alkoholu, a co za tym idzie poziom alkoholu we krwi. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest rodzaj spożywanego alkoholu. Na przykład ciemne alkohole zawierają więcej zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za nudności często występujące po pijackim wieczorze. Z drugiej strony, słodzone napoje, takie jak koktajle, są szczególnie zdradliwe. Zawartość cukru ułatwia szybkie wchłanianie alkoholu do organizmu. Innymi słowy, cukier absolutnie nie jest Twoim sprzymierzeńcem - wręcz przeciwnie.
Minimalizowanie skutków ubocznych
Oto kilka najważniejszych wskazówek do zastosowania:
- Woda między drinkami
Zasada jest prosta: spowolnić spożycie alkoholu przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnego nawodnienia, co pomaga przeciwdziałać efektowi moczopędnemu (powoduje chęć oddania moczu) napojów alkoholowych. Metoda ta jest daleka od wymyślonej: pijąc naprzemiennie wodę i alkohol, naturalnie rozłożysz spożycie alkoholu w czasie i pomożesz organizmowi wyeliminować toksyny. Dodatkową korzyścią jest to, że można lepiej kontrolować spożycie alkoholu, zmniejszając ryzyko wypicia większej ilości, niż jest to konieczne.
- Dobre odżywianie jest ważne
Inną powszechnie stosowaną radą jest dobre odżywianie się przed piciem, poprzez wybieranie tłustych potraw. Chodzi o to, że tłuszcz tworzy swego rodzaju barierę w żołądku, spowalniając wchłanianie alkoholu. To nieprawda! Ważne jest, aby nie pić na pusty żołądek, aby zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi poziomu alkoholu we krwi, ale lepiej jest zjeść zbilansowany posiłek, bogaty w skrobię i białka, aby zapewnić organizmowi energię potrzebną na wieczór.
- Najlepsza rada: umiar
Kiedy przychodzi co do czego, większość wskazówek dotyczących radzenia sobie z kacem jest bardziej psychologiczna niż skuteczna. Dobre odżywianie i nawodnienie przed i w trakcie wieczoru może pomóc, ale nic nie zastąpi umiaru. Kac jest po prostu sygnałem, że twoje ciało ucierpiało z powodu nadmiernej pobłażliwości. Następnym razem, gdy wypijesz za dużo, zachowaj spokój: pij wodę, odpoczywaj i pozwól, by czas zrobił swoje. Aby uniknąć tego w przyszłości, naprzemiennie pij napoje bezalkoholowe i rozpoznaj swoje granice. Twoje ciało podziękuje Ci za to następnego dnia!
Może sok detoksykacyjny dobrze ci zrobi? Kliknij tutaj